Likvidace
Vážení obchodní přátelé,
nabízíme Vám provedení zrušení a následné likvidace Vaší obchodní společnosti na území celé České republiky v souladu s ustanoveními § 93, § 94 a § 241, Zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích a § 185 a následujících, Zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Jedná se o soubor vysoce kvalifikovaných činností, které ve svém důsledku vedou k vymazání obchodní společnosti z veřejného rejstříku a tím i jejímu faktickému zániku a to naprosto legální a zákonnou cestou. Provádění likvidací, zákonné postupy a normy jednání jednotlivých účastníků jsou vymezeny výše uvedenými zákony, nicméně pro snadnější pochopení a porozumění průběhu likvidace obchodní společnosti a její přípravy je vhodné uvést velmi stručně některé skutečnosti.
O dobrovolném zrušení společnosti a jejím vstupu do likvidace rozhodují zřizovatelé nebo zakladatelé společnosti v působnosti nejvyššího orgánu společnosti, zpravidla tedy valné hromady. Rozhodnutí o zrušení společnosti předchází většinou reálné zhodnocení ekonomické situace, kdy je nepochybné, že existence společnosti v tom stavu, v jakém se nachází, již nemá žádnou perspektivu a kdy je zřejmé, že jiné řešení, než společnost zrušit, není reálné a hlavně ekonomicky únosné. Jedná se o situaci vzniklou např. odbytovými potížemi, výrobními problémy, poruchami v platební schopnosti, nerentabilností výroby, nedostatkem kapitálu, atd. Za rozhodnutím o zrušení společnosti však může stát i prostý úmysl zakladatele ukončit podnikatelskou činnost.
Obecně lze likvidaci obchodní společnosti rozdělit do čtyř částí:
Příprava likvidace
Před samotným zrušením společnosti a jejím vstupem do likvidace je nejprve nutné provést detailní rozbor aktuální ekonomické situace konkrétní obchodní společnosti a poté navrhnout optimální řešení. V případě volby likvidace společnosti je nutno sestavit soupisy majetku, pohledávek, závazků a jiných položek, potřebných v průběhu likvidace. Je nutno řádně zabezpečit veškeré majetkové položky společnosti a zejména provést kompletní inventuru majetku.
Valná hromada
Valná hromada je zpravidla nejvyšším orgánem společnosti. Valná hromada, jejíž průběh musí být ověřen notářem, rozhodne o zrušení společnosti s likvidací, jejím vstupu do likvidace, odvolání stávajících statutárních orgánů a o jmenování likvidátora. Součástí rozhodnutí valné hromady je automaticky i změna názvu společnosti, kdy od data rozhodnutí o zrušení společnosti a jejím vstupu do likvidace má společnost za svým názvem dovětek „v likvidaci“.
Celý průběh valné hromady samozřejmě zajistíme tzv. „na klíč“ na základě plné moci od společníků nebo akcionářů, kterou notář vyhotoví před konáním valné hromady tak, aby byly splněny všechny formální náležitosti a průběh valné hromady tak byl zcela v souladu s platnou legislativou.
Výsledkem valné hromady je tedy společnost v likvidaci, odvolaný stávající statutární orgán a je jmenovaný likvidátor společnosti, který je od této chvíle za společnost zcela odpovědný.
Vlastní průběh likvidace
Jedná se o stěžejní a časově i finančně nejnáročnější část likvidace společnosti. Ve vlastním průběhu likvidace likvidátor zajistí zveřejnění likvidace konkrétní společnosti, vypořádá majetkové náležitosti společnosti, zejména zpeněžuje majetek, komunikuje s věřiteli, dlužníky, úřady, soudy, podává příslušná daňová přiznání, atd. Činnost likvidátora je ve své podstatě obdobná jako činnost jakéhokoli statutárního orgánu ve společnosti s tím rozdílem, že likvidátor činí pouze kroky nutné k likvidaci společnosti. Činnost likvidátora je podrobně specifikována platnými zákonnými ustanoveními, nicméně jedná se o velmi kvalifikovanou a rozmanitou činnost, vyžadující dokonalé znalosti z oblasti práva, účetnictví, daňové problematiky.
Ukončení likvidace
Činnost likvidátora v této části likvidace spočívá především ve vyhotovení závěrečné zprávy o průběhu likvidace a rozdělení likvidačního zůstatku, uzavření účetních knih, vyhotovení závěrečné inventury, podání závěrečného daňového přiznání a zajištění souhlasů správců daní. Likvidace obvykle končí rozdělením likvidačního zůstatku společníkům a návrhem na výmaz z veřejného rejstříku, který podává likvidátor na příslušný soud. Vlastním výmazem společnosti tak její existence definitivně končí.
Činnost likvidátora v této části likvidace spočívá především ve vyhotovení závěrečné zprávy o průběhu likvidace a rozdělení likvidačního zůstatku, uzavření účetních knih, vyhotovení závěrečné inventury, podání závěrečného daňového přiznání a zajištění souhlasů správců daní. Likvidace obvykle končí rozdělením likvidačního zůstatku společníkům a návrhem na výmaz z veřejného rejstříku, který podává likvidátor na příslušný soud. Vlastním výmazem společnosti tak její existence definitivně končí.
Likvidace provádíme ve spolupráci s účetní firmou, daňovými poradci i advokáty, čímž je zajištěn zákonný a transparentní postup při likvidování společností.
V případě jakýchkoli dotazů k průběhu likvidace společnosti, zejména k upřesnění některých kroků v průběhu likvidace, nás kontaktujte a my Vám rádi Vaše dotazy zodpovíme nebo Vám přímo vypracujeme nezávaznou nabídku na likvidaci Vaší společnosti.